SMBJ70A-TP
DigiKey Part Number
SMBJ70A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ70A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ70A-TP
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V