SMBJ60CA-TP
DigiKey Part Number
SMBJ60CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ60CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ60CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ60CA-TP
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V