SMAJ70A-TP
DigiKey Part Number
SMAJ70A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ70A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ70A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ70A-TP
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 3.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V