SMA6J36CAFLQ-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMA6J36CAFLQ-TP |
Description | TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO221AC |
Customer Reference | |
Detailed Description | 58.1V Clamp 10.33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC (SMA-FL) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.33A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Grade Automotive |
Bidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 40V | Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V | Supplier Device Package |