SMA6J18AFLQ-TP
DigiKey Part Number
353-SMA6J18AFLQ-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SMA6J18AFLQ-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMA6J18AFLQ-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J18AFLQ-TP
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO221AC
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 20.55A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC (SMA-FL)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.55A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V