SM5S36CAHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SM5S36CAHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SM5S36CAHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SM5S36CAHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM5S36CAHE3-TP
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Mfr
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V