SM5S33CAHE3-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SM5S33CAHE3-TP |
Description | TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53.3V Clamp 68A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 68A |
Mfr | Power - Peak Pulse 3600W (3.6kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Grade Automotive |
Bidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V | Package / Case DO-218AB |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V | Supplier Device Package |