SM5S18CAHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SM5S18CAHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SM5S18CAHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SM5S18CAHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM5S18CAHE3-TP
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 123A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A
Mfr
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V