SK3200B-LTP
DigiKey Part Number
SK3200B-LTPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SK3200B-LTPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SK3200B-LTPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK3200B-LTP
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 3A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 3 A