MIW40N120AH2Y-BP
DigiKey Part Number
353-MIW40N120AH2Y-BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIW40N120AH2Y-BP
Description
IGBT DISCRETE,TO-247AB
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 288 W Through Hole TO-247AB
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Gate Charge
120 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
56ns/192ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
225 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.95V @ 15V, 40A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
288 W