MCMWF090N06LKHE3-TP
DigiKey Part Number
353-MCMWF090N06LKHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCMWF090N06LKHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCMWF090N06LKHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCMWF090N06LKHE3-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,DFN2020-6(SWF)
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 8.1A (Tc) 12.5W Surface Mount DFN2020-6L
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.4 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
315 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
12.5W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
DFN2020-6L
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 2A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 250µA