MCACLS330N04YAHE3-TP
DigiKey Part Number
353-MCACLS330N04YAHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCACLS330N04YAHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCACLS330N04YAHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCACLS330N04YAHE3-TP
Description
MOSFET N-CH 40 330A DFN5060-DSC
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 330A (Tc) 263W (Tj) Surface Mount DFN5060-DSC
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
115.9 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7349 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
263W (Tj)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
DFN5060-DSC
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.1mOhm @ 75A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA