MCACLS290N04YHE3-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCACLS290N04YHE3-TP |
Description | MOSFET N-CH 40 290A DFN5060-DSC |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 290A (Tc) 195W (Tj) Surface Mount DFN5060-DSC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 79 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5413 pF @ 20 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 195W (Tj) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Supplier Device Package DFN5060-DSC |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1mOhm @ 60A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |