MCACL190N06Y-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCACL190N06Y-TP |
Description | N-CHANNEL MOSFET,DFN5060-C |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 190A (Tc) 192W (Tj) Surface Mount DFN5060-C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54.6 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3569 pF @ 30 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 192W (Tj) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package DFN5060-C |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 50A, 10V |