MCAC8D3N10YHHE3-TP
DigiKey Part Number
353-MCAC8D3N10YHHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCAC8D3N10YHHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCAC8D3N10YHHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAC8D3N10YHHE3-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,DFN5060
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 81A (Tc) 115W Surface Mount DFN5060
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1622 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
115W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.3mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA