MCAC60N10YA-TP
DigiKey Part Number
353-MCAC60N10YA-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCAC60N10YA-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCAC60N10YA-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAC60N10YA-TP
Description
MOSFET N-CH 100 60A DFN5060
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 60A 88W (Tj) Surface Mount DFN5060
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2270 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
88W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN5060
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.6mOhm @ 20A, 10V