MCAC4D6N10Y-TP
DigiKey Part Number
353-MCAC4D6N10Y-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCAC4D6N10Y-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCAC4D6N10Y-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAC4D6N10Y-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,DFN5060
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 144A (Tc) 178W Surface Mount DFN5060
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40.2 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2592 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
178W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6mOhm @ 50A, 10V