MCAC180N04Y-TP
DigiKey Part Number
353-MCAC180N04Y-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCAC180N04Y-TPDKR-ND - Digi-Reel®
353-MCAC180N04Y-TPTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAC180N04Y-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,DFN5060
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 180A (Tc) 115W Surface Mount DFN5060
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Tube
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4383 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
115W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2mOhm @ 20A, 10V