MBRD20200CTQ-TP
DigiKey Part Number
353-MBRD20200CTQ-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MBRD20200CTQ-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MBRD20200CTQ-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRD20200CTQ-TP
Description
SCHOTTKY BARRIER RECTIFIER,DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 10 A