MBRB40200CTQ-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MBRB40200CTQ-TP |
Description | SCHOTTKY BARRIER RECTIFIER,D2-P |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Manufacturer MCC (Micro Commercial Components) | Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V |
Part Status Active | Grade Automotive |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Qualification AEC-Q101 |
Technology Schottky | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A | Supplier Device Package D2PAK |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 930 mV @ 20 A |