GBJ25L08-BP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 1,072
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Standard 800 V Through Hole GBJ
GBJ25L08-BP
DigiKey Part Number
353-GBJ25L08-BPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBJ25L08-BP
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 800V 25A GBJ
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 12.5 A
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 800 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, GBJ
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBJ
Voltage - Peak Reverse (Max)
800 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
25 A