ESDSBLC24VLB-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESDSBLC24VLB-TP |
Description | TVS DIODE 24VWM 36VC 2-DFN1006 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 36V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN1006 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ESDSBLC24VLB-TP Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 180W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Capacitance @ Frequency 5pF @ 1MHz |
Bidirectional Channels 1 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 27V | Package / Case 0402 (1006 Metric) |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 36V | Supplier Device Package |