ESDLSBLC24VAE2-TP
DigiKey Part Number
353-ESDLSBLC24VAE2-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESDLSBLC24VAE2-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESDLSBLC24VAE2-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDLSBLC24VAE2-TP
Description
TVS DIODE 24VWM 36VC 0201-A
Customer Reference
Detailed Description
36V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0201-A
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
180W
Capacitance @ Frequency
5pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
27V
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
36V