ESD3V3T2B-TP
DigiKey Part Number
353-ESD3V3T2B-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESD3V3T2B-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESD3V3T2B-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD3V3T2B-TP
Description
TVS DIODE 3.3VWM 16VC SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
16V Clamp 25A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
250W
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16V