ESD36VLHE3-TP
DigiKey Part Number
353-ESD36VLHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESD36VLHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESD36VLHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD36VLHE3-TP
Description
TVS DIODE 36VWM 80VC DFN1006-2L
Customer Reference
Detailed Description
80V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2L
Category
Power - Peak Pulse
200W
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Grade
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Breakdown (Min)
38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
80V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A (8/20µs)