ESD36VD3A-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESD36VD3A-TP |
Description | TVS DIODE 36VWM 75VC SOD-323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 75V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 200W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Capacitance @ Frequency 24pF @ 1MHz |
Unidirectional Channels 1 | Operating Temperature -45°C ~ 125°C (TJ) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 40V | Package / Case SC-76, SOD-323 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 75V | Supplier Device Package |