ESD24VT2B-TP
DigiKey Part Number
353-ESD24VT2B-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESD24VT2B-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESD24VT2B-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD24VT2B-TP
Description
TVS DIODE 24VWM 44VC SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
44V Clamp 7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
250W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
20pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V