ESD15VD3A-TP
DigiKey Part Number
353-ESD15VD3A-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESD15VD3A-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESD15VD3A-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD15VD3A-TP
Description
TVS DIODE 15VWM 35VC SOD-323
Customer Reference
Detailed Description
35V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
45pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-45°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.5V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35V