CSPSBHC6V3LB-TP
DigiKey Part Number
353-CSPSBHC6V3LB-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-CSPSBHC6V3LB-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-CSPSBHC6V3LB-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSPSBHC6V3LB-TP
Description
TVS DIODE 6.3VWM 16.5V CSP10062
Customer Reference
Detailed Description
16.5V Clamp 90A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount CSP1006-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
90A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1485W (1.485kW)
Capacitance @ Frequency
200pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
6.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.5V