CSPSBHC4V8LB-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSPSBHC4V8LB-TP |
Description | TVS DIODE 4.8VWM 16VC CSP1006-2 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16V Clamp 100A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount CSP1006-2 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 1600W (1.6kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Capacitance @ Frequency 200pF @ 1MHz |
Bidirectional Channels 1 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 4.8V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 5V | Package / Case 0402 (1006 Metric) |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 16V | Supplier Device Package |