CSPSBHC4V8LB-TP
DigiKey Part Number
353-CSPSBHC4V8LB-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-CSPSBHC4V8LB-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-CSPSBHC4V8LB-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSPSBHC4V8LB-TP
Description
TVS DIODE 4.8VWM 16VC CSP1006-2
Customer Reference
Detailed Description
16V Clamp 100A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount CSP1006-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1600W (1.6kW)
Capacitance @ Frequency
200pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
4.8V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16V