CSPHC4V8L-TP
DigiKey Part Number
353-CSPHC4V8L-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-CSPHC4V8L-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-CSPHC4V8L-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSPHC4V8L-TP
Description
TVS DIODE 4.8VWM 15VC CSP1006-2
Customer Reference
Detailed Description
15V Clamp 90A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount CSP1006-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
90A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1350W (1.35kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
200pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
4.8V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15V