BZX84C12HE3-TP
DigiKey Part Number
353-BZX84C12HE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BZX84C12HE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BZX84C12HE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C12HE3-TP
Description
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Supplier Device Package
SOT-23
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V