BZX84B6V8-TP
DigiKey Part Number
BZX84B6V8-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B6V8-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B6V8-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B6V8-TP
Description
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms