5.0SMLJ90CA-TP
DigiKey Part Number
353-5.0SMLJ90CA-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-5.0SMLJ90CA-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-5.0SMLJ90CA-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMLJ90CA-TP
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 34.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V