HBWS1608-51NJ
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-51NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-51NJCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-51NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-51NJ
Description
FIXED IND 51NH 600MA 310 MOHM
Detailed Description
51 nH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 310mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
310mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 200MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.9GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)