MPS-6005D+
DigiKey Part Number
4321-MPS-6005D+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS-6005D+
Description
0-60V, 0-5A, 100mV 10mA, Linear
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 60V Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 5A Output 300W Features Constant Current and Constant Voltage Indicators, Linear, Test Leads
Category
Number of Characters
3
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
6.299" L x 11.024" W x 5.118" H (160.00mm x 280.00mm x 130.00mm)
Series
Features
Constant Current and Constant Voltage Indicators, Linear, Test Leads
Packaging
Bulk
Power (Watts)
300W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.2% + 2 digits
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.02% + 6mV
Voltage - Supply
110VAC, 220VAC
Voltage Regulation - Load
0.02% + 6mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.2% ± 1 digits
Voltage - Output
0 ~ 60V
Current Regulation - Load
0.2% ± 1 digits
Current - Output
0 ~ 5A