MOP-TFT480272-43G-BLM-TPC
G Series Overview
MOP-TFT480272-43G-BLM-TPC
DigiKey Part Number
635-1202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOP-TFT480272-43G-BLM-TPC
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 480 x 272
Category
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)
Manufacturer
Matrix Orbital
Viewing Area
98.70mm W x 57.50mm H
Series
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 272
Part Status
Active
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H