EVE2-38G-BLH-TPC
DigiKey Part Number
635-1192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVE2-38G-BLH-TPC
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.8"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 3.8" (96.52mm) 480 x 116
EDA/CAD Models
EVE2-38G-BLH-TPC Models
Category
Diagonal Screen Size
3.8" (96.52mm)
Manufacturer
Matrix Orbital
Viewing Area
95.04mm W x 22.97mm H