EVE2-35G-BLM-TPC
DigiKey Part Number
635-1191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVE2-35G-BLM-TPC
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVE2-35G-BLM-TPC Models
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Manufacturer
Matrix Orbital
Viewing Area
70.08mm W x 52.56mm H