IS32CS8977-LQLA3
DigiKey Part Number
2521-IS32CS8977-LQLA3TR-ND - Tape & Reel (TR)
2521-IS32CS8977-LQLA3CT-ND - Cut Tape (CT)
2521-IS32CS8977-LQLA3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS32CS8977-LQLA3
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 32LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 - Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)
Category
RAM Size
2K x 8
Mfr
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Data Converters
A/D 6x12b SAR; D/A 1x8b
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
Core Processor
8051
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Grade
Automotive
Speed
32MHz