TP5KP26A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TP5KP26A |
Description | TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 42.1V Clamp 121.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 121.1A |
Mfr | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V |