TP5KP26A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
42.1V Clamp 121.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
TP5KP26A
DigiKey Part Number
F7663TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7663CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP26A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
121.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V