TP5KP24A
DigiKey Part Number
F7619TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7619CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP24A
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600
Detailed Description
38.9V Clamp 131.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
131.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V