TP5KP22A
DigiKey Part Number
F7661TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7661CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP22A
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC P600
Detailed Description
35.5V Clamp 143.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V