TP5KP20A
DigiKey Part Number
F7659TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7659CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP20A
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 157.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
157.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V