TP5KP18CA
DigiKey Part Number
F7618TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7618CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600
Detailed Description
29.2V Clamp 174.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
174.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V