TP5KP16CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TP5KP16CA |
Description | TVS DIODE 16VWM 26VC P600 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26V Clamp 196.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 196.2A |
Mfr | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V |