TP5KP16A
DigiKey Part Number
F7655TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7655CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC P600
Detailed Description
26V Clamp 196.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
196.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V