SV8012DTP
DigiKey Part Number
18-SV8012DTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV8012DTP
Description
SCR 800V 12A TO-252 (DPAK)
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 800 V 12 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Series
Current - Off State (Max)
1 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 144A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
12 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.6 A